התמכרות למשככי כאבים וכדורים

גמילה מהתמכרות לתרופות ומשככי כאבים

מדי שנה אלפי ישראלים מקבלים מרשמים למשככי כאבים. אלו הן תרופות חזקות שנועדו להקל על כאבים עזים, כגון לאחר ניתוח גדול או פציעה חמורה. למרות שהם ללא ספק מייצרים יתרונות רפואיים לגיטימיים, הם יכולים גם להיות מסוכנים ועלולים להיות ממכרים. בעוד שהרבה אנשים עושים שימוש לרעה במשככי כאבים ומתמכרים אליהים, יש גם אנשים שלוקחים את התרופות שלהם לפי ההוראות ובכל זאת מפתחים בעיות של תלות בהם. אם אתה או מישהו שאתה אוהב מכור למשככי כאבים, מרכז לגמילה מסמים ואלכוהול הוא המקום הטוב ביותר לגמילה מההתמכרות הזאת. צור איתנו קשר עוד היום לקבלת ייעוץ חינמי!

איך אנשים מתמכרים למשככי כאבים?

זה לא משנה למה אתה לוקח אותם; משככי כאבים ממכרים. בין אם הרופא שלך רושם אותם או שאתה משיג אותם באופן בלתי חוקי, תרופות אלו משנות את אופן פעולת המוח שלך. מעבר לזה, שימוש לרעה במשככי כאבים על ידי נטילת מינונים גדולים או ערבוב שלהם עם אלכוהול מזרז את התלות וההתמכרות.

כאשר נוטלים משככי כאבים, קולטני הכאב במוח מזהים אותם תחילה. התרופות האלה מכבות את מתג הכאב הקוגניטיבי שלך תוך מתן תחושה נינוחה ואופורית. עם הזמן, צריך יותר ויותר תרופות כדי לכבות את מתג קולטן הכאב. ללא התרופות, אתה עלול להרגיש כאב גדול יותר מאי פעם.

זה קורה בגלל שהמוח שלך מפתח סובלנות. זה רלוונטי במיוחד לאנשים המשתמשים במשככי כאבים אופיואידים. אתה תשתוקק לכמויות הולכות וגדלות של התרופה, ובכך תיצור דפוס מסוכן של שימוש עתידי.

בנוסף, גורמים מסוימים מגבירים את הסבירות להתפתחות התמכרות למשככי כאבים. לדוגמה, אלו עם מחלת נפש, היסטוריה של טראומה או חוסר יכולת להתמודד עם מתחים הם אנשים רגישים יותר. לגנטיקה יש גם תפקיד בשאלה האם אדם מפגין התנהגות ממכרת.

איך מזהים התמכרות למשככי כאבים?

זה מאתגר לקבוע אם למישהו יש התמכרות למשככי כאבים. אם רופא נותן מרשם למשככי כאבים, עדיין קיים סיכון להתפתחות של תלות בהם. כמה תופעות לוואי ותסמינים נפוצים של שימוש לרעה במשככי כאבים הם:

  • עצירות
  • בחילה
  • הרגשה גבוהה (אופוריה)
  • נוּמָה
  • בִּלבּוּל
  • נשימה האטה

ככל שהשימוש לרעה מתקדם להתמכרות מלאה, עשויים להופיע שינויים בהתנהגות וברווחה הפיזית. כמה שינויים שכדאי לשים אליהם לב אם אתה חושד שאדם אהוב נאבק בהתמכרות למשככי כאבים:

שופינג תרופתי

זה מתרחש כאשר אדם משתמש בכדורי המרשם שלו מהר יותר מהמילוי המתוכנן שלו ומבקר הרבה אצל רופאים, במרפאות לטיפול בכאב או בתי מרקחת כדי להשיג יותר משככי כאבים.

שינויים מוגזמים במצב הרוח או עוינות

אדם במצוקה של התמכרות למשככי כאבים נוטה לשינויים במצב הרוח ולבעיות כעס. זה כמובן ישפיע על מערכות היחסים בין חברים, משפחה ועמיתים לעבודה, ובמקרים מסוימים עלול לגרום לאובדן עבודה או התרחקות מהמשפחה.

קבלת החלטות לקויה

נהיגה תחת השפעת כדורים, התנהגות אימפולסיבית או התנהגות מסוכנת הם כולם סימנים לכך שהכדורים שולטים על ההתנהגות של הבן אדם.

אם אתה מרגיש צורך לשקר לגבי כאב, צריכת משככי כאבים, או איך אתה משתמש בתרופות שלך, או נאבק לשמור על מערכות יחסים בעבודה, בלימודים או בבית, סביר להניח שיש לך התמכרות.

כמו כן, חשוב לזכור שרוב משככי הכאבים אינם פתרונות ארוכי טווח לבעיות אחרות. הסתמכות עליהם לפרקי זמן ממושכים גורמת לאנשים לשנות הרגלי היגיינה, דפוסי שינה ואפילו מובילה לשינויים באישיות. אם אתה רואה את השינויים האלה מתפתחים עם הזמן, ייתכן שיש לך התמכרות.

מאילו שלבים מורכב תהליך גמילה מהתמכרות למשככי כאבים?

בעוד שהתמכרויות לתרופות מרשם אינן מתפתחות לאחר שימוש בודד, הן יכולות להתפתח במהירות יחסית. הסיבה לכך היא שרוב משככי הכאבים האופיואידים הם מאוד ממכרים, והנפש והגוף שלך משתוקקים במהירות לשילוב של אופוריה וחוסר כאב. זה מאתגר לשבור בעצמך התמכרות למשככי כאבים במרשם רופא. תהליך ההחלמה מתחיל בהערכת צריכה ממרכז טיפולי משככי כאבים מקצועי, הקובע את הטיפול הספציפי שתעבור.

ככל הנראה זה יתחיל בגמילה מפוקחת במתקן הטיפול, ולאחר מכן, תוכנית טיפול מותאמת אישית תקבע אם יש צורך בטיפול אשפוז או חוץ. יש גם תוכנית טיפול מורחב של 90 יום לאנשים עם התמכרויות קשות. בנוסף, תוכניות חוץ אינטנסיביות הן אופציה יעילה עבור מטופלים עם תמיכה מיטבית בבית. רמת הטיפול הנכונה תהיה תלויה לחלוטין באופי הספציפי של ההתמכרות של האדם. אין שני אנשים שחווים התמכרות זהה, גם אם הם תלויים באותו חומר.

כיצד מתגברים על התמכרות למשככי כאבים במרכז גמילה ויקטורי וילה?

מרכז הגמילה ויקטורי וילה מציע שיטות טיפול שונות כדי להתגבר על התמכרות לתרופות מרשם. הטיפולים שאנחנו מציעים כוללים:

טיפול קבוצתי

טיפול קבוצתי הוא סוג של פסיכותרפיה המערבת אנשים עם בעיות דומות שחולקים את חוויותיהם וסיפוריהם על מנת לתמוך ולעזור אחד לשני. זה יכול להיות טיפול יעיל להתמכרות, מכיוון שהוא מספק סביבה בטוחה ותומכת שבה אנשים יכולים לשתף בגלוי את חוויותיהם ורגשותיהם.

טיפול משפחתי

טיפול משפחתי הוא סוג של ייעוץ המסייע לבני המשפחה להבין ולהתמודד עם התמכרות של אדם אהוב. זה יכול גם לסייע במניעת התמכרות מלכתחילה, או למנוע חזרה אליה לאחר הטיפול.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא סוג של פסיכותרפיה המסייעת לאנשים לשנות את התנהגותם על ידי שינוי הדרך בה הם חושבים על דברים. זה טיפול קצר מועד, ממוקד מטרה, הנמשך בדרך כלל בין 12 ל-20 מפגשים.

טיפול באבחון כפול

טיפול באבחון כפול בהתמכרות הוא סוג של טיפול המתייחס הן להתמכרות והן להפרעות הנפשיות הבסיסיות. סוג זה של טיפול חשוב מכיוון שהוא יכול לעזור לטפל בגורמים השורשיים להתמכרות ולעזור למנוע חזרה להתמכרות לאחר הגמילה.

קבל עזרה בגמילה מתרופות מרשם ומשככי כאבים מהצוות של ויקטורי וילה!

התמכרות למשככי כאבים היא התמכרות שקשה מאוד להתגבר עליה, אבל התמיכה הנכונה מאפשרת את זה. במרכז גמילה ויקטורי וילה תוכלו לסיים את ההתמכרות אחת ולתמיד. קחו בחזרה את חייך היום שלכם, צרו איתנו קשר עכשיו לקבלת ייעוץ חינמי ובדיקת התאמה לטיפול אצלנו!

דילוג לתוכן